Kto będzie królową Lahti?

W przyszłym sezonie odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Lahti, gdzie impreza tej rangi wraca po 16 latach. Jednak już teraz eksperci zastanawiają się która z biegaczek zostanie królową imprezy. W Lahti królowała Kowalczyk, w Oslo i Val di Fiemme Bjoergen, w Falun prym wiodła Johaug, która zdobyła jednak tylko dwa indywidualne złote medale. Kto będzie dominować w Lahti? Przedstawiamy główne faworytki.

Złote śnieżynki trafią znów do Johaug? Źródło: langrenn.com

Złote śnieżynki trafią znów do Johaug? Źródło: langrenn.com

Therese Johaug – zwyciężczyni Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata w poprzednim sezonie, która zdominowała biegi dystansowe. O klasie Johaug świadczy fakt, że pomimo braku sprinterskich umiejętności wygrała dwa wielkie toury – Tour de Ski oraz Ski Tour Canada wygrywają na niektórych dystansach nawet o ponad minutę z resztą stawki. Therese prezentuje zabójczy dla rywalek rytm, utrzymanie się za małą, chudą blondynką na długich podbiegach często jest wręcz zajęciem a wykonalnym. W wielu biegach rywalki widziały ją tylko przez pierwszy kilometr nawet 30 kilometrowego biegu. Do mistrzostw świata w 2015 pozostawała w cieniu utytułowanej koleżanki Bjoergen – z Oslo i Val di Fiemme wracała zawsze z jednym złotym medalem, po heroicznym boju, w stylu dowolnym pokonując norweską maszynę do wygrywana. Nazywana maszyną do szycia biegaczka z IO w Soczi wyjeżdżała zapłakana, zdobyła tylko dwa medale, jedyne olimpijskie indywidualne krążki w swojej kolekcji. Z IO wróciła bez złota – jakikolwiek medale w biegu łączonym i złoto na dystansie 30km traciła na finiszu. Sezon z mistrzostwami świata w Falun Therese rozpoczęła fenomenalnie – przez kilka biegów była niepokonana na dystansach, jednak w Tour de Ski zdecydowanie przegrała z Bjoergen i do Falun nie jechała jako zdecydowana faworytka. W Szwecji Johaug sprzyjały trasy, udowodniła to już w sezonie 2013/2014, gdy w mini cyku Finału Pucharu Świata zdeklasowała Bjoergen gubiąc ją na trasie biegu łączonego już po 5 kilometrach dystansu. Wtedy dzięki wygranej zapewniła sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę. W Falun Therese postanowiła pokazać kto jest królową Morderczej Góry. W biegu łączonym po pierwszym ataku w stylu klasycznym zaskakująco zostawiła za plecami Heidi Weng i obrończynię tytułu Bjoergen. Biegnące z nią Kallę i Jakobsen zostawiła na Morderczej Górze po zmianie nart. Filigranowa Norweżka samotnie dotarła do mety, drugim pokazem siły Johaug był bieg na dystansie 30 kilometrów. Norweżka gdy tylko postanowiła wrzuciła wyższy bieg i niczym pendolino odjechała rywalką, na mecie zyskując ponad minutę przewagi nad srebrną medalistką. Mimo, iż sezon należał do Marit to Therse po raz pierwszy pokonała Bjoergen na wielkiej imprezie. W poprzednim sezonie Johaug, pod nieobecność Marit przycupnęła sobie na tronie królowej biegów narciarskich. Jak będzie w kolejnym sezonie? Tego nie wiemy. Johaug być może będzie chciała pokonać Bjoergen w Tour de Ski. Powinna sobie jednak za cel postawić medale mistrzostw świata w Lahti. Johaug o medale będzie walczyć w biegu łączonym, w którym na próbie przed mistrzowskiej pokonała rywalki o prawie minutę, na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym ze startu interwałowego, który Therse sprzyja, bo nie musi z rywalkami walczyć na finiszu. Złota Norweżka bronić będzie również w biegu na 30km stylem dowolnym.

Marit Bjoergen – królowa biegów narciarskich w sezonie 2014/2015 oraz królowa mistrzowskich imprez w Vancuwer, Oslo, Val di Fiemme oraz Soczi. Norweżka przed każdą imprezą mistrzowską jest faworytką do wygranej, a przynajmniej walki o medale. O ile jednak na imprezach w 2011 i 2013 roku Marit błędów nie popełniała o tyle w Soczi odpadła w półfinale sprintu, zajęła dopiero piąte miejsce na dystansie 10 km klasykiem oraz nie uratowała norweskiej sztafety, która do mety dotarła dopiero na piątej pozycji. W Falun Marit również przeżywała wzloty i upadki, po raz kolejny wygrała bieg sprinterski, jednak w biegu łączonym odpadła od czołówki już na pierwszej części trasy, w biegu na 30 km nie była w stanie natomiast nawet przez moment utrzymać tempa Johaug. Marit jednak w sezonie mistrzostw w Falun za cel postawiła sobie Tour de Ski, w którym wygrała z morderczą przewagą. Na trasy w Lahti Marit nie powinna narzekać. Musimy pamiętać, że w porównaniu z Therese Bjoergen będzie miała najprawdopodobniej aż cztery szanse na sukces – wystartuje również w sprincie łyżwą. Co istotne jednak pamiętać musimy, że Norweżka do sportu wraca po rocznej przerwie i urodzeniu dziecka. Brak treningów, obecne problemy z biodrem i rezygnacja z udziału w mistrzostwach kraju mogą pokrzyżować plany utytułowanej zawodniczki.

Charlotte Kalla – długo wahałam się kogo umieścić pod numerem trzy, ponieważ Kalla w ostatnim sezonem, mimo zapowiedzi o walce o Kryształową Kulę radziła sobie bardzo słabo. Szwedka tylko dwukrotnie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, zawiodła i w Tour de Ski i w Ski Tour Canada. Jednak Kalla zawodziła już w sezonach 2011/2012 czy 2012/2013, a do głównych imprez potrafiła bardzo dobrze się przygotować. Po dwóch kiepskich sezonach, w Soczi Kalla wywalczyła trzy medale – złoty i dwa srebrne, rok później podczas mistrzostw w swojej ojczyźnie czterokrotnie stanęła na podium. Po raz pierwszy w życiu została indywidualną mistrzynią świata, na dystansie 10 km stylem dowolnym. Jednak w Lahti ulubionego dystansu Szwedki nie będzie. Kalla swoich szans będzie szukać w biegu łączonym, w biegu na 10 km klasykiem i na dystansie 30 kilometrów, który jednak nigdy za bardzo jej nie sprzyjał. Być może Kalla wystartuje również w sprincie łyżwą, którego trasa może okazać się sojuszniczką szwedzkiej biegaczki. Prawdopodobnie zawodniczka zrezygnuje ze startu w Tour de Ski i nie będzie rywalizować w całym sezonie Pucharu Świata.

Heidi Weng – niezwykle utalentowana, 25 letnia norweska zawodniczka. O Weng wszyscy usłyszeli w sezonie 2012/2013 gdy biegaczka zaczęła świetnie spisywać się w zawodach Pucharu Świata i wywalczyła pierwszy indywidualny medal mistrzostw globu. To właśnie impreza w Val di Fiemme była najlepszymi mistrzostwami w wykonaniu Weng. W Soczi Heidi ponownie stanęła na podium – znów wywalczyła brąz w biegu łączonym. Mimo iż z sezonu na sezon biegaczka staje się coraz lepsza w Falun Weng poniosła sromotną porażkę. Mimo iż w sezonie Norweżka walczyła do końca o drugie miejsce w Tour de Ski i klasyfikacji generalnej w Falun zanotowała bardzo słabe wyniki. W biegu łączonym odpadła od czołówki już na pierwszej części rozegranej klasykiem, na dystansie 30 kilometrów zajęła natomiast ósme miejsce do zwyciężczyni tracąc prawie trzy minuty. Poprzedni sezon pod nieobecność Bjoergen miał okazać się przełomowy dla Heidi, która powinna toczyć z niebiegającą sprintów Johaug walkę o Kryształową Kulę. Tymczasem Weng zmagająca się z kłopotami psychicznymi po rozstaniu z narzeczonym w jednym z pierwszych startów pomyliła trasę, tracąc szansę na drugie miejsce w Ruka Triple. Również w Tour de Ski musiała obejść się smakiem – wywalczyła trzecią lokatę. W Kandzie wydawało się, że Weng wreszcie to zrobi, że wreszcie pokona Johaug i wygra indywidualnie ważną imprezę. Tymczasem, pomimo tego, że Norweżka startowała ponad 30 sekund przed Johaug przegrała z koleżanką o ponad minutę. O Weng jednak od lat wiadomo, iż w końcu powinna rozbłysnąć niczym gwiazda. Heidi lubi trasy w Lahti, będzie już 27 letnią zawodniczką gotową do osiągania wielkich wyników. Sprzyjać jej powinny bieg łączony oraz dystans 10 km klasykiem.

Quesberg pokaże w Lahti moc?! Źródło: zimbio.com

Quesberg pokaże w Lahti moc?! Źródło: zimbio.com

Ingvild Quesberg – rok starsza od Weng zawodniczka w swojej kolekcji ma już indywidualne srebro igrzysk olimpijskich w sprincie. Norweżka jednak nie posiada ani jednego indywidualnego krążka mistrzostw świata. Do sezonu 2015/2016 Ingvild specjalizowała się w biegach na krótkim dystansie, w biegach dystansowych czasem notowała miejsca w pierwszej piątce lub dziesiątce zawodów. W ostatnim sezonie Quesberg stała się jednak jedną z najbardziej uniwersalnych zawodniczek na świecie – stawała na podium zawodów Pucharu Świata na każdym dystansie, długo liderowała w Tour de Ski, przegrywając dopiero na ostatnim etapie. Zanotowała również trzecią lokatę w Ski Tour Canada. W Klasyfikacji Generalnej przez długi czas walczyła nawet o druga lokatę, ostatecznie walkę o Kryształową Kulę zakończyła na drugiej pozycji. Norweżka czarnym koniem okazać się również może w Lahti, gdzie w poprzednim sezonie była czwarta w sprincie i trzecia w biegu łączonym. Norweżka dobrze powinna spisać się w sprincie łyżwą, dobre wyniki może również zanotować na dystansie 10 i 15 kilometrów.

Kerttu Niskanen – fińska, 28-letnia zawodniczka, która mimo tego, iż w Pucharze Świata nie osiąga spektakularnych wyników na mistrzowskich imprezach notowała już wysokie lokaty. Finka pięciokrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata, jednak tylko raz wygrała w zawodach tej rangi w 2014 roku. W pucharowych zawodach zdecydowanie najlepiej Kerttu spisała się w olimpijskim sezonie zajmując 5 miejsce w Tour de Ski i czwarte w klasyfikacji generalnej. Na IO w Soczi wywalczyła brąz w sztafecie oraz srebro w team sprincie. Bardzo dobrze spisała się również w biegu na 30 km stylem dowolnym, w którym była czwarta. W sezonie mistrzostw świata w Falun już tak dobrze jednak nie było, sezon Finka zakończyła na 14 miejscu , jednak do mistrzostw była bardzo dobrze przygotowana. W biegu łączonym i na dystansie 30 km była czwarta. Na najdłuższym dystansie długi czas była trzecie, jednak ostatecznie przegrała z trzecią Szwedką Kallą, która na trasie przeżywając wzloty i upadki zerwała się do ataku wyrywając Fince medal. Ostatni sezon Niskanen zakończyła w pierwszej dziesiątce, notując jednak tylko jedno podium zawodów Pucharu Świata, zajmując 5 miejsce w Tour de Ski i ósme w Ski Tour Canada. Przed własną publicznością Kerttu powinna spisać się bardzo dobrze, być może wreszcie z medalowym skutkiem. Niskanen o medal powinna zawalczyć w każdym z trzech biegów dystansowych, największe szanse Finka ma najprawdopodobniej na 10 km klasykiem i 30 km łyżwą.

Kto będzie nową królową mistrzostw? 

 

39 thoughts on “Kto będzie królową Lahti?

 1. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?

 2. I precisely needed to appreciate you yet again. I do not know the things I might have worked on in the absence of those opinions shared by you over this theme.

  It was before a real frightful setting for me personally, but being able to view your expert style you handled the issue forced me to leap for happiness.
  I am happier for the service and in addition sincerely hope you are aware of a great job
  you’re accomplishing teaching people today using a
  web site. I’m certain you haven’t met all of us.

 3. I was recommended this web site by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as
  nobody else know such detailed about my difficulty.

  You’re incredible! Thanks!

 4. I used to be very pleased to seek out this internet-site.I wanted to thanks for your time for this glorious read!! I undoubtedly having fun with each little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 5. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 6. A person necessarily assist to make seriously posts I’d state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual put up amazing. Fantastic activity!

 7. My wife and i ended up being now fortunate John could do his inquiry using the ideas he acquired from your very own site. It is now and again perplexing just to happen to be giving freely helpful hints that the others could have been selling. So we discover we need the website owner to appreciate for that. The entire explanations you have made, the easy web site navigation, the friendships you can assist to foster – it’s got all wonderful, and it is assisting our son in addition to our family reason why this issue is entertaining, which is unbelievably vital. Many thanks for all the pieces!

 8. I have been browsing on-line greater than 3 hours lately, but I by no means found any interesting article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will likely be a lot more useful than ever before. „Now I see the secret of the making of the best persons.” by Walt Whitman.

 9. Hi my family member! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I would like to peer extra posts like this.

 10. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 11. Someone essentially help to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this actual publish incredible. Excellent process!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *